Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Polievka je grunt

Polievka je grunt hovorili naše staré mamy a ja sa toho držím. Takže vaše varenie začneme polievkou.

V jednej kuchárskej knihe som napočítal 130 receptov na polievku. Väčšinou sú to ale len varianty niekoľkých základných receptov. Recepty som vybral tak, aby ste po ich zvládnutí vedeli uvariť aj tých 130.

 

Predslov

„Za málo peňazí veľa muziky“ a dobrý výsledok pri malej pracnosti. Toto boli dôvody, pre ktoré som ako prvú z čírych polievok z mäsového vývaru, zvolil polievku z morčacích krkov.

Morčacie krky asi nebudú mať hneď v prvej predajni mäsa ktorú navštívite, ale oplatí sa ich zohnať.

Jednoduchá polievka z morčacích krkov

Budete potrebovať dva väčšie morčacie krky, ktoré si hneď u mäsiara dajte preseknúť na polovice. Menšiu žltú cibuľu (60 - 70 g), jeden väčší strúčik cesnaku, čajovú lyžičku zeleninového ochucovadla, jednu kopcom čajovú lyžičku soli a 1/8 čajovej lyžičky mletého čierneho korenia.

Krky opláchnite, vložte do hrnca (min 2,5 l), zalejte 1,5 l studenej vody a dajte pomaly variť. Ošúpte cibuľu, ale tak, aby na nej ostala žltá šupka a vložte do hrnca. Dajte tam aj ošúpaný cesnak a korenie. Ihneď ako začne voda vrieť znížte var na minimum. Polievku nemiešajte a penu, ktorá sa bude tvoriť na povrchu, si nevšímajte len stále dozerajte na to aby var bol minimálny – aby to navrchu len tak trochu „perlilo“. Po hodine pridajte zeleninové ochucovadlo a soľ. Varte ešte 30 minút (prípadne aj viac – kým nebude mäso mäkké) a potom odstavte z platne. Ochutnajte a prípadne ešte dosoľte.

Doslov

Do polievky pri servírovaní doporučujem použiť ako vložku instantné rezance. Polievku nemusíte precediť, naberať do tanierov môžete priamo z hrnca. Uvarené krky sú výborná pochúťka a sú bonusom tejto polievky.

Cibuľu z každej polievky vždy po dovarení vyberte.

Morčacie krky

Pri nákupe si všímajte ich farbu hlavne na konci hrubšej časti. Svetlohnedé sfarbenie koncov prezrádza dlhší pobyt vo vitríne. Tmavé obschnuté pásy po povrchu tiež nie sú dobrým znakom. Krky (ani iné mäso) balené v ochrannej atmosfére nekupujte pred koncom trvanlivosti. V jednom z obch. reťazcov predávajú krky v kombinácii s krídlami, je to celkom dobrá kombinácia, ale polievka bude trošku mastnejšia. Mrazené krky sú trochu lotéria a predávajú sa vcelku, takže zvážte, či vám ich má kto preseknúť.

Instantné rezance

Kúpte si „vifonku“. Je jedno akú. Zložením vyhovuje napríklad zn. Maggi alebo lidlácka zn. Kania . Ešte pred otvorením v nej polámte rezance na menšie kusy. Obsah balenia vysypte do cca 0,5 l misky. Sáčok (sáčky) vyberte a zahoďte. Rezance zalejte 2 dcl vriacej vody. Po 7-8 minútach budú rezance pripravené na použitie.

x
  • Instantné Rezance 1
  • Instantné Rezance 2
  • Instantné Rezance 3

Toto by ste mali o varení polievok vedieť

Na začiatku vám doporučujem variť polievky bez pokrievky. Potom začnite radšej so sklenenou pokrievkou a nikdy ňou nezakryte hrniec úplne. To si môžu dovoliť len veľmi skúsení kuchári a nie pri všetkých polievkach.

Ideálny hrniec na polievku je z nerezu ale môže byť aj iný s nepriľnavým dnom. Lepšie sa varí vo väčšom - nemusíte dávať pri miešaní taký pozor.

Pri príprave polievky musí byť pracovná plocha čistá a na nej a v okolí sa nesmie pracovať s múkou, pečivom alebo strúhankou. To platí aj pre nôž a ostatné pomôcky. Preto je dobre mať osobitný nôž a dosku určené len na krájanie pečiva.

Pri varení polievky používajte prednostne zadné platne.

Keď chcete polievku pri varení ochutnávať odoberte si z nej čistou lyžicou do malého tanierika alebo šálky. Ochladíte ju krúžením o stenu šálky (tanierika).

Polievku po uvarení nechajte chladnúť trochu poodkrytú na mieste kde nie je možné aby do nej niečo spadlo (odfrklo) pri varení obeda.

Nespotrebovanú polievku môžete dať do chladničky až keď celkom vychladne.

Od varenia nikdy nikam neodchádzajte! Keď už musíte – hoci len na päť minút - tak vypnite platňu.

Nezabudol som ani na vajíčka. Uvaríme ich natvrdo - je to najľahší spôsob.

Predslov

Tri recepty na jednoduché a chutné nátierky s jednotným základom, ktorý môžete neskôr využiť aj na vlastnú „tvorbu“.

Predslov

Jeden z receptov na jednoduché a chutné nátierky s jednotným základom, ktorý môžete neskôr využiť aj na vlastnú „tvorbu“.

Vajíčková nátierka

Budete potrebovať 4 vajcia, maslo cca 30g, môžete ho nahradiť rastlinným tukom, ale s obsahom tuku minimálne 60%. Tavený syr, tiež cca 30g. Jednu malú cibuľku - najlepšie šalotku alebo jarnú 40 - 50g (ak máte radšej červenú cibuľu môžete použiť aj tú) a čajovú lyžičku dijonskej horčice ale môžete použiť aj inú (okrem sladkej). Soľ podľa potreby.

Maslo dajte zmäknúť do misky a uvarte vajcia na tvrdo. Po uvarení ich dajte chladiť do studenej vody. Cibuľku nakrájajte na drobno a pridajte do misky. Pridajte ešte tavený syr a horčicu a všetko dobre spolu zmiešajte. Najlepšie to ide vidličkou – takou tou klasickou s tenkými dlhými hrotmi. Pridajte ošúpané a nadrobno nakrájané vajíčka a jemne ich vmiešajte do nátierky. Osoľte podľa chuti. Túto nátierku miešajte vždy len ručne.

Doslov

Nátierku preložte do uzatvárateľnej nádoby. Ja ju robievam ešte v pohode večer. Vajíčka si uvarím aspoň hodinu dopredu aby mali čas vychladnúť. V nátierke sa do rána chute pekne spoja a ráno len nakrájam pažítku, žeruchu alebo cibuľkovú vňať a s tým posypem natreté chlebíky.

x
  • Vajíčková Nátierka 1
  • Vajíčková Nátierka 2
  • Vajíčková Nátierka 3
  • Vajíčková Nátierka 4
  • Vajíčková Nátierka 5
  • Vajíčková Nátierka 6

Predslov

Jeden z receptov na jednoduché a chutné nátierky s jednotným základom, ktorý môžete neskôr využiť aj na vlastnú „tvorbu“.

Rybacia nátierka

Budete potrebovať rybiu konzervu 80 - 120g. Ja už mám osvedčenú 80g konzervu tuniaka vo vlastnej šťave, ale vy môžete použiť aj sardinky, slede alebo šproty. Ideálne vo vlastnej šťave alebo v olivovom oleji. Maslo, cca 30g, môžete nahradiť rastlinným tukom, ale s obsahom tuku minimálne 60%. Tavený syr, tiež cca 30g. Jednu malú cibuľku - najlepšie šalotku alebo jarnú 30 - 50g (ak máte radšej červenú cibuľu môžete použiť aj tú). Dve vajcia a čajovú lyžičku dijonskej horčice, ale môžete použiť aj inú (okrem sladkej). Soľ podľa potreby.

Maslo dajte zmäknúť do misky a uvarte vajcia na tvrdo. Po uvarení ich dajte chladiť do studenej vody. Cibuľku nakrájajte na drobno a pridajte do misky . Pridajte ešte tavený syr a horčicu a všetko dobre spolu zmiešajte. Najlepšie to ide vidličkou – takou tou klasickou s tenkými dlhými hrotmi.

Primiešajte obsah konzervy, ale bez šťavy(oleja), a to tak, aby ešte boli kúsky ryby vidieť. Pridajte ošúpané a nadrobno nakrájané vajíčka a jemne vmiešajte do nátierky. Ja už väčšinou soľ nepridávam (väčšinou je jej dosť v horčici a rybacej konzerve), komu by sa zdala nátierka málo slaná môže ju dosoliť. Túto nátierku miešajte vždy len ručne.

Doslov

Natreté chlebíky servírujte s cherry paradajkami a kolieskami papriky kápie. Bude to taká pridaná hodnota, ktorá vás moc nezaťaží, ale stravníci ju ocenia.

x
  • Rybacia Nátierka 1
  • Rybacia Nátierka 2
  • Rybacia Nátierka 3
  • Rybacia Nátierka 4
  • Rybacia Nátierka 5
  • Rybacia Nátierka 6
  • Rybacia Nátierka 7
  • Rybacia Nátierka 8

Predslov

Jeden z receptov na jednoduché a chutné nátierky s jednotným základom, ktorý môžete neskôr využiť aj na vlastnú „tvorbu“.

Nátierka s tresčou pečeňou

Budete potrebovať 120g konzervu s tresčou pečeňou. Maslo, cca 30g. Môžete nahradiť rastlinným tukom, ale s obsahom tuku minimálne 60%. Tavený syr, tiež cca 30g. Jednu malú cibuľku - najlepšie šalotku alebo jarnú. Dve vajcia a pol čajovej lyžičky dijonskej horčice, ale okrem sladkej môžete použiť aj inú. Soľ podľa potreby.

Maslo dajte zmäknúť do misky a uvarte vajcia na tvrdo. Po uvarení ich dajte chladiť do studenej vody. Cibuľku nakrájajte na drobno a pridajte do misky. Pridajte ešte tavený syr a horčicu a všetko dobre spolu zmiešajte. Najlepšie to ide vidličkou – takou tou klasickou s tenkými dlhými hrotmi. Môžete to vymiešať aj v mixéri alebo v sekáčiku tyčového mixéra. Pečeň vyberte na tanier, vidličkou rozmačkajte a vmiešajte (vmixujte) do nátierky. Ešte pridajte ošúpané a nadrobno nakrájané vajíčka a tiež vmiešajte (vmixujte) do nátierky. Ja už väčšinou soľ nepridávam, komu by sa zdala nátierka málo slaná môže pridať. Kto bude chcieť môže nátierku vyšľahať až do peny.

Doslov

Natreté chlebíky servírujte s cherry paradajkami a kolieskami papriky kápie. Bude to taká pridaná hodnota, ktorá vás moc nezaťaží, ale stravníci ju ocenia.

Doslov

Nátierku preložte do uzatvárateľnej nádoby. Ja ju robievam ešte v pohode večer. V nátierke sa do rána chute pekne spoja a ráno len nakrájam pažítku, žeruchu alebo cibuľkovú vňať a s tým posypem natreté chlebíky. Natreté chlebíky môžete servírovať s cherry paradajkami a kolieskami papriky kápie. Bude to taká pridaná hodnota, ktorá vás moc nezaťaží, ale stravníci ju ocenia.

Toto by ste mali pri nákupe vajec vedieť

Podľa veľkosti sa delia na XL (viac ako 73g), L (od 63 do 73g), M (od 53 do 63g) a S (menej ako 53g). Nakupujte len triedy M a L, iné pre vás nemajú praktický význam a to ani z ekonomického hľadiska. (Úložný priestor vo vašej chladničke si to myslí tiež.)

Vajcia označené triedou čerstvosti označenou písmenom A alebo nápisom čerstvé vajcia sa môžu predávať do 21 dní od znášky (na obale je tento dátum označený ako dátum predaja alebo nápisom vystavujte do...) a ako dátum spotreby je uvedený 28 deň od znášky. Stretnete sa aj označením extra čerstvé vajcia, tieto sa môžu predávať len do 9 dní od znášky.

Vajcia v PET obaloch sú dobre viditeľné či nie sú naklepnuté alebo rozbité. Obaly z recyklovaného papiera vždy otvorte a vajcia skontrolujte. Jemne s nimi aj pohýbte či nie sú naklepnutým koncom vložené do obalu. O ten sa vajce prilepí a už s ním nejde pohýbať ( a doma vybrať z obalu).

Na vajciach nájdete aj číselný údaj o spôsobe chovu – legenda k nemu je na obale. Samozrejme čím je chov k nosniciam ohľaduplnejší tým je vajce drahšie. Vzhľadom na svoju nutričnú hodnotu je ale aj to drahšie vajce z voľného výbehu jednou z najlacnejších potravín.

Ak vás zaujíma odkiaľ vajce pochádza, tak údaj o krajine pôvodu je skutočný len ten priamo na vajci.

Na dnes je to všetko. Nabudúce to už bude recept na hlavné jedlo.