Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Cestoviny to istia

Aj v tých najmenších bytíkoch bez špájz sa nájde trochu miesta pre pár balíčkov cestovín. Istia to v čase, keď príde nečakane hlad alebo návšteva a chladnička je prázdna. Dnes sa naučíte ako ich uvariť a naučíte sa aj ako sa robí zátrepka.

Predslov

Rýchla a sýta večera, keď nie je čas na dlhú prípravu jedla.

Cestoviny so syrovou omáčkou

Budete potrebovať: Cestoviny vretienka, kolienka a podobné 400 g, maslo 60 g, tavený syr 120 - 150 g, mlieko 2 dcl, 2  polievkové lyžice hladkej múky, soľ jednu polievkovú lyžicu + jednu kopcom čajovú lyžičku.

Do kastróla nalejte 3 l vody a keď zovrie nasypte do nej polievkovú lyžicu soli. Dajte do nej variť cestoviny. Do rajnice alebo kastróla (min. 3 l)  dajte zohriať maslo a potom pridajte zátrepku pripravenú z múky a mlieka. Miešajte kým nezhustne, potom znížte teplotu a pridajte syr. Občas premiešajte kým sa syr celkom neroztopí. Ak by bola omáčka veľmi hustá prilejte ešte mlieko alebo si ponechajte na odcedených cestovinách trochu vody. Znížte teplotu platne a venujte sa cestovinám. Hotové cestoviny hneď po odcedení vložte do omáčky a dobre ich ňou obaľte. Pridajte soľ a je hotovo.

Doslov

Majte na pamäti že pripravujete cestoviny so syrovou omáčkou a nie syr s cestovinou. Ďalšou vecou ktorú musíte mať na pamäti pri príprave omáčky je že táto hneď po odstavení začne na cestovinách hustnúť a tak z toho môže byť pri servírovaní na tanieri jeden veľký zlepenec. Preto ju pripravte radšej redšiu.

Ak sa niekde v okolí nachádza zbytočný kúsok parmezánu, granapadana a podobne, tak je škoda ho navrch nenastrúhať.

Omáčka čaká na cestoviny. Je ľahšie omáčku (zeleninu, mäso a pod.) udržať teplú ako cestoviny. Tie rýchle chladnú a ľahko sa polepia.

Varenie cestovín

Naučím vás univerzálny postup, ktorým uvaríte cestoviny (okrem niťoviek) presne také aké ich budete chcieť mať.

Hrniec použite vždy radšej väčší, aby ste nemuseli mať vodu až po okraj. Nebude pri vrení prskať von, lepšie sa vám bude miešať a odciedzať.

Vody budete potrebovať na každých 100g cestovín 1liter.

Až začne voda vrieť nasypte do nej soľ. Koľko bude litrov vody v hrnci toľko nasypte kopcom čajových lyžičiek soli.

Cestoviny vsypte do intenzívne vriacej vody. Na začiatku často miešajte, kontrolujte aj dno aby sa oň nepriliepali. Varte bez pokrievky. Po cca 2 minútach môžete trochu znížiť teplotu platne, ale var musí ostať silný. Dĺžka varenia býva uvedená na obale, ale je to len orientačný údaj. Cestoviny začnite kontrolovať až začnú zväčšovať svoj objem. Keď už budú také „skoro uvarené“ odstavte hrniec z platne. Vlejte doň hrnček studenej vody, prikryte pokrievkou a nechajte „dôjsť“. Cestoviny kontrolujte v približne dvojminútových intervaloch a keď budú presne také, ako ste chceli mať, odceďte ich.

Niťovky nenechajte dôjsť, ale ich hneď odceďte.

Pár rád o cestovinách

Prílohové cestoviny čo najskôr rozdeľte na taniere. Keď ich nechcete hneď použiť tak ich ešte horúce preložte do misky a premiešajte s trochou olivového oleja aby sa nezlepili. Druhou možnosťou je ich prepláchnuť studenou vodou a až do vychladnutia občas premiešávať.

Cestoviny ktoré idú do omáčky alebo na panvicu tam dajte hneď po odcedení. Platí tu pravidlo, že omáčka čaká na cestoviny, lebo sa ľahšie udržiava teplá.

Cestoviny, ktoré idú do panvice alebo na pekáč a ešte sa budú tepelne dlhšie upravovať, odceďte o niečo tvrdšie aby sa ďalšou tepelnou úpravou nerozvarili.

Cestoviny na šaláty tiež po odcedení hneď premiešajte s kvalitným olivovým olejom.   

Pri odciedzaní cestovín do omáčky alebo na panvicu si ponechajte v hrnci trochu vody v ktorej sa varili. Môže sa zísť na riedenie alebo podliatie.

Niekedy je možné alebo dokonca výhodné variť cestoviny aj v menšom množstve vody. Vtedy to uvediem v konkrétnom recepte.

Zátrepka

Používa sa na zahustenie polievok, omáčok a prívarkov. Do polievok sa používa zátrepka pripravená z 2 dcl mlieka a jednej polievkovej lyžice múky, do omáčok a prívarkov ide dvakrát viac múky.  Pripravuje sa z hladkej múky a mlieka, prípadne aj zo smotany. Dôležité je múku dobre rozmiešať aby netvorila hrudky.

Ešte niečo na ráno.

Predslov

Jediným problémom tejto chutnej nátierky je len to, že ju treba hneď spotrebovať

Avokádová nátierka

Budete potrebovať avokádo, strúčik cesnaku, kvalitný olivový olej  1/4 polievkovej lyžice, citrónovú šťavu 1/2 čajovej lyžičky, mletú sladkú papriku (najlepšie údenú) 1/8 čajovej lyžičky a soľ 1/8 čajovej lyžičky.

Cesnak ošúpte a prelisujte do misky. Pridajte k nemu citrónovú šťavu. Avokádo rozrežte po obvode až po kôstku a pootočením polovice rozdeľte. Ak sa kôstka nebude dať vybrať zaseknite do nej nôž a miernym pootočením ju vyberte. Polievkovou lyžicou dužinu vyberte do misky a vidličkou rozmačkajte.  Pridajte zvyšné suroviny a dobre  rozmiešajte.

Doslov

Jedno avokádo stačí (podľa veľkosti) na 2 – 3 porcie. Kúpa vhodného avokáda je najdôležitejšou súčasťou prípravy nátierky. Musí mať tmavozelenú hrboľatú šupku a na dotyk poddajnú (mäkšiu) ale nie veľmi. Taktiež tmavohnedá šupka alebo hrkotajúca kôstka znamenajú že avokádo je na nátierku nevhodné.

Pridaním 3 kusov cherry paradajok nakrájaných na drobno vytvoríte  nátierku Guacamole. Môžete prípadne  použiť aj sušené paradajky. V tomto prípade olej, v ktorom boli naložené,  použite v recepte namiesto olivového.

Veľmi chutná je na cesnakových hriankach, ale vtedy dajte do nátierky menej cesnaku.