Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Prvá zo štyroch

Brokolica je veľmi vďačná zelenina na rôzne využitie. V receptoch na tejto stránke sa objaví viackrát. V polievkach štyrikrát.

Predslov

Brokolicová polievka sa dá navariť v rôznych obmenách. Vy sa naučíte dve základné s dvoma obmenami. Začneme s tou najjednoduchšou.

Jednoduchá brokolicová polievka

Budete potrebovať 500 g brokolice, jednu cibuľu tak cca100 g, jednu kopcom čajovú lyžičku soli a mleté čierne korenie ¼ čajovej lyžičky. Jednu kopcom polievkovú lyžicu prepusteného masla (ak nemáte môže byť aj neprepustené). Vývar 0,5 l alebo kocku karpatského prípadne zeleninového bujónu.

Z nôžky brokolice odrežte zdrevnatenú časť az vrchu poodkrajujte drobné ružičky. Aby sa vošli tak dve na polievkovú lyžicu. Zvyšok nakrájajte tak aby to váš mixér zvládol a posekal na drobno. Ak nevlastníte takýto mixér môžete brokolicu nakrájať aj ručne. Nakrájajte cibuľu na drobno. Do hrnca dajte zohriať maslo na 160°C a potom pridajte cibuľu. Duste 10 minút pri nízkej teplote a potom pridajte posekanú brokolicu. Miešajte aby sa trochu opiekla, potom zalejte vývarom alebo 1,3 l teplej vody a dajte variť. Ak ste použili vývar dolejte ešte 0,8 l vody. Pridajte soľ a korenie. Ak ste použili len vodu, tak hneď ako začne vrieť, rozdrobte kocku bujónu na polievkovú lyžicu a zamiešajte do polievky. Uvarte brokolicu úplne do mäkka a rozmixujte tyčovým mixérom. Ak nevlastníte takýto mixér môžete nechať brokolicu aj nerozmixovanú. Pridajte ružičky (vršky z brokolice) a varte kým nezmäknú ale dajte pozor aby ste ich nerozvarili

Doslov

Na brokolicu sa hodí muškátový kvet (strúhaný muškátový orech), ale netreba ho tam dať veľa. Neuvádzal som ho, lebo nie každý ho má rád.

Muškátový orech (muškátový kvet) treba používať z mierou, už pri trochu väčších dávkach môže u citlivejších ľudí vyvolať nevoľnosť a tehotné ženy by ho nemali používať vôbec.

V receptoch budem občas používať prepustené maslo. Nie je nutnosťou, ale je často tou najlepšou voľbou. Dá sa síce kúpiť, ale mne sa to z obchodu zdá akoby pripálené.

Predslov

Ghee, ghi, maslo z indie, novinka ktorú však už naše prastaré mamy bežne doma používali. S príchodom rastlinných tukov a chladničiek sa nejak z kuchýň vytratilo. Dnes prepustené (klarifikované) maslo, zažíva obrodu. Urobíte si ho z klasického masla tak, že z neho odstránite vodu a bielkoviny. Je to úplne jednoduchá záležitosť, len musíte byť trpezliví a nesmiete od neho odchádzať.

Domáca výroba prepusteného masla

Maslo nakrájajte na kocky a v rajničke s nepriľnavým hrubším dnom dajte na platňu pomaly zohriať. Penu, ktorá sa začne tvoriť na povrchu zberajte pomocou naberačky. Približne pri 100°C už voda v masle tvorí bubliny a odparuje sa. Znížte teplotu platne tak, aby var nebol búrlivý, aby sa maslo nepripálilo. Pritom stále zbierajte z povrchu penu. Občas skontrolujte aj dno či sa maslo oň nepripaľuje. Prepustené maslo bude hotové až sa prestanú tvoriť bublinky.

Prelejte cez husté kovové sitko do pripravenej nádoby. Prípadne ak chcete úplne číre tak cez gázu alebo plátno.

Doslov

Z 250g masla získate približne 2dcl prepusteného masla. Dobre uzavreté vydrží v tme v komore aj pol roka. Preto si ho naraz vyrobte toľko, koľko zhruba spotrebujete do šiestich mesiacov. Lepšie je ho uschovávať vo viacerých menších nádobách, po otvorení zaberú v chladničke menej miesta.

Penu, ktorú ste pozbierali môžete využiť do plnky, v buchtách, palacinkách, do koláčov alebo na nátierky.

Dogmy, fámy, marketingové klamstvá, falšovanie potravín

a aj iné veci ktoré komplikujú alebo predražujú varenie. Začal som soľou a dnes sa budem venovať príbuzným môjho maskota. Bude toho trochu viac, preto to rozdelím na menšie časti.

Skladovanie vajec

Chladnička. Jediné miesto ktorému sa (pokiaľ je to možné) v chladničke vyhnite je spodná polica celkom vzadu. Potom je už úplne jedno kde budú, hore, v strede, vo dverách, či budú špičkou hore alebo dole alebo naležato. Najlepšie v pôvodnom obale, ktorý ich dobre chráni pred výkyvmi teplôt, pred kondenzátom a plesňou. Sú na ňom všetky potrebné informácie o uskladnených vajciach, ale hlavne je na ňom dátum spotreby a ten na vajciach nenájdete.

Špajza. Ideálne na spodnej polici. Aj pri teplote do 20°C bezpečne vydržia do dátumu spotreby. Zase najlepšie v pôvodnom obale. Tak isto im bude úplne jedno či budú špičkou hore alebo dole a či naležato.

Nasledujúce video nie je o tom ako dlho sa dajú vajcia skladovať. Chcel som len zistiť či má spôsob uloženia vajec nejaký vplyv (hoci aj z dlhodobého hľadiska) na ich trvanlivosť.