Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Sú jedlá...

Sú jedlá, ktoré prvýkrát ochutnáme skôr ako sa naučíme chodiť, verne s nami preputujú životom a neopustia nás ani v starobe.

Predslov

Tento recept nemôžem zjednodušiť, lebo to by už neboli:

Ľubkine rezance s makom

Budete potrebovať široké rezance cca 400g, mak 100 g (ak nemáte mlynček na mak tak kúpte mletý), mlieko 3 dcl, med jednu polievkovú lyžicu, jednu polievkovú lyžicu soli, maslo 100 g a práškový cukor podľa potreby.

Mak zomeľte. Do hrnca s objemom 4 - 5 l nalejte cca 3,5 l vody a dajte zovrieť. V menšej rajničke rozpustite maslo. Až bude čiastočne rozpustené prilejte mlieko a pridajte med. Občas premiešajte a ohrejte na cca 40°C. Keď voda v hrnci začne vrieť osoľte ju polievkovou lyžicou soli, vložte do nej cestoviny a uvarte ich. Preceďte, preložte do väčšej misky a premiešajte. Nasypte na ne mak, polejte mliekovo-maslovou zálievkou a znovu premiešajte. Sladkomilným stravníkom môžete ešte na tanieri rezance posypať práškovým cukrom.

Doslov

Môžete použiť aj bezvaječné cestoviny z tvrdej pšenice napríklad tagliatelle (talijatele) alebo fettuccine (fetučíne), len ich bude treba trochu dlhšie variť.

Chladenie vajec

Kutikula je proteínový ochranný povlak škrupiny vajca. Zabezpečuje jeho obsahu pri teplote +18 °C dokonalú ochranu minimálne jeden mesiac od znášky. Preto sa v EÚ vajcia určené pre malospotrebiteľa nesmú umývať. Každým stupňom o ktorý je sklad chladnejší je to len lepšie a lepšie. Prečo je teda taký zmätok okolo chladenia vajec. Pretože každým opätovným ohriatím sa to všetko pokazí. Čím väčší teplotný rozdiel tým horšie. Vyrovnávanie tlaku medzi vnútrom vajca a okolím ničí jeho ochranný povlak, dochádza k výmene vzduchu a orosovanie škrupiny je živnou pôdou pre plesne a baktérie. Nariadenie komisie (ES) č. 589/2008 sa to snaží nejak vyriešiť, ale väčšina jeho nariadení je typu „by sa mali“ alebo „by sa nemali“. Všetku snahu ale zničí jediným odstavcom v článku 2.

„Vajcia triedy A nie sú v prevádzkových priestoroch alebo technických zariadeniach, v ktorých je teplota umelo udržiavaná na vyššej úrovni ako + 5 °C, nijako uchovávané ani chladené. Avšak vajcia, ktoré boli počas prepravy uskladnené pri nižšej teplote ako 5 °C počas menej ako 24 hodín alebo na predajnom mieste počas menej ako 72 hodín, sa nesmú považovať za chladené.“

Čo to v praxi znamená?

Obchodný reťazec X bežne predáva vajcia z Holandska. Znesené vajíčka idú od holandského farmára z jeho skladu (16°C) kamiónom (3°C -vyhláška to dovoľuje) do triediarne (16°C) a potom kamiónom (3°C) do slovenskej triediarne (16°C) kde ich prebalia, naložia na kamión a rozvezú na predajne. Tu ich vyložia na paletu (18°C) a predávajú. Takže celý dobrý zámer s kutikulou je postavený na hlavu.

Američania nie sú ku kutikule takí ohľaduplní. Vajce vyumývajú a pritom jeho ochranu zničia. Potom ho strčia do chladničky a opustí ju len na krátku chvíľu kým ho nepresťahujú do inej. Držia sa hesla Raz schladené vajce – navždy schladené vajce.

Korunu tomuto zmätku nasadzujú rady o uskladňovaní vajec preložené z angličtiny, bez ohľadu na to z akého kontinentu pochádzajú.