Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Kuchárska alchýmia

Naučiť sa vytvoriť niečo jedlé zo zbytkov jedál a toho čo sa našlo v komore je umenie. Vysokou školou improvizácie je vytvoriť takto úplne nové jedlo. Skúsení kuchári zase ovládajú tzv kuchársku alchýmiu, čo je umenie ako urobiť z niečoho čo už je k ničomu, niečo čo je jedlé a dokonca aj dobré.

Predslov

Na staršie biele sladké pečivo (vianočka, brioška alebo biely koláč) nie je veľa receptov ale jeden je tak výborný, že často kúpime kvôli nemu aj čerstvé pečivo. Aj tento recept je zjednodušený tak, aby ho zvládol každý.

Žemľovka

Budete potrebovať: biele pečivo (ideálne sladké) 350 - 400 g, mlieko ¾ litra, hrudkový tvaroh 350 – 400 g, kryštálový cukor 5 polievkových lyžíc, maslo 80 g, vajcia 2 ks, vanilkový alebo vanilínový cukor 1 ks, mletú škoricu 1/2 čajovej lyžičky, stredne veľké jablká 4 ks, nastrúhanú citrónovú kôru jednu čajovú lyžičku a 3 polievkové lyžice strúhaného kokosu alebo strúhanky.

Mlieko nalejte do kastrólika, trochu ohrejte ( na 30 - 35 °C) a rozpustite v ňom 2 lyžice cukru. Pekáč vymastite maslom a posypte strúhaným kokosom alebo strúhankou. Pečivo nakrájajte na krajce cca 1,5 cm hrubé, väčšie krajce prekrojte na polovicu. Namáčajte ich z oboch strán v mlieku, ale ich nerozmočte, aby sa vám nerozpadali. Ukladajte na dno pekáča tak, aby medzi nimi neboli žiadne medzery. V miske rozmiešajte tvaroh s tromi lyžicami cukru, škoricou, vanilkovým (vanilínovým) cukrom a citrónovou kôrou. Rozklepnite naň jedno vajce, premiešajte a potom v pekáči roztrite na pečivo. Poutláčajte. Na túto vrstvu rozložte nastrúhané jablká a posypte ich škoricou. Zvyšok pečiva tiež ponamáčajte z oboch strán v mlieku a rozložte navrch. Mlieko ešte trošku ohrejte, rozpustite v ňom zvyšok masla, rozklepnite doň vajce a premiešajte. Polejte s ním celý vrch žemľovky a dajte piecť do rúry vyhriatej na 200°C na 20 - 25 minút (kým sa vám vrch nezapečie). Po upečení nechajte chladnúť 20 minút, potom posypte práškovým cukrom a môžete podávať.

Doslov

Keďže je to recept na žemľovku, tak naň môžete použiť aj žemle prípadne bagetu alebo rožky, možno by sa dala použiť aj ciabatta. Výsledok je však trošku slabší ako zo sladkým pečivom. Namiesto jabĺk môžete na tvaroh rozložiť polovičky marhúľ, sliviek alebo iné sezónne ovocie. Alebo môžete použiť napríklad zavárané strúhané jablká. Do tvarohu môžete vmiešať aj hrozienka, prípadne brusnice.

Smotana – ako sa vyznať v názvoch

Smotana je ďalšou potravinou kde začínajúcim kuchárom názvy zamotávajú hlavu.

Smotanou sa môže nazývať len výrobok z mlieka s obsahom tuku najmenej 10%.

(Preto na obale nízkotučnej (odtučnenej) „smotany“ nenájdete názov smotana. Označenie Nízkotučná smotana môžete nájsť len na cenovke pod výrobkom - za predpokladu že obchodný reťazec je imúnny voči pokutám alebo si na ne zarobí.)

Najčastejšie sa v obchodoch stretnete so smotanou:

-na varenie

-na šľahanie

-kyslou

-sladkou

-pochúťkovou

-čerstvou

-do kávy

Čo sú toto za smotany a na čo sa používajú?

Vyhláška pozná len:

smotanu - tuk od 10 do 35%

smotanu na šľahanie - tuk od 28 do 35%

vysokotučnú smotanu na šľahanie - tuk nad 35%.

Okrem toho povoľuje použitie názvov „smotana do kávy“ a „smotana na varenie“.

Kyslá smotana je už kyslomliečny výrobok, ale aj tak musí spĺňať podmienku minimálneho množstva tuku10%. Niekedy je označená aj ako pochúťková, len sa treba lepšie pozrieť a nájdete tam aj slovo kyslá. Smotana označená ako čerstvá, na varenie alebo sladká je obyčajná smotana s obsahom tuku spravidla 10 až 15%. Ak sa v recepte stretnete s tým že tam treba dať smotanu, tak sa jedná práve o túto. Na obaloch môžete nájsť aj označenie „trvanlivá“ alebo „UHT“ čo značí že bola ošetrená ultravysokotepelným ohrevom.

Spojenie „Rastlinná smotana“, „Ryžová smotana“, „Odtučnená smotana“ a podobné nezmysly sú jednoznačne klamaním zákazníkov. Možno by bolo dobré sa zamyslieť, do akého obchodu to vlastne chodíte nakupovať.