Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Aj tvaroh a bryndza sú syry

Pretože som ich už v receptoch použil napíšem pár slov aj o nich.

Tvaroh

Je čerstvý syr. Získava sa z kyslého mlieka syridlom alebo len odhriatím a oddelením od srvátky. Má krátku dobu skladovateľnosti. Ak ho neviete hneď použiť môžete ho uschovať v mrazničke. Predáva sa v štyroch formách ako:

Tučný – s obsahom tuku v sušine (tvs) min. 38 % čo v skutočnosti zodpovedá asi 10 -11 % tuku v tvarohu

Polotučný – s obsahom tvs min. 15 % čo v skutočnosti zodpovedá asi 5 % tuku v tvarohu.

Nízkotučný (jemný) – s obsahom tvs min. 5 % čo v skutočnosti zodpovedá asi 2,5 % tuku v tvarohu.

Odtučnený (mäkký) – s obsahom tvs pod 5 % čo v skutočnosti zodpovedá menej ako 1 % tuku v tvarohu.

Čím má tvaroh vyšší obsah tvs tým je krémovitejší (smotanovitejší) a opačne - čím má nižší obsah tvs tým je hrudkovitejší (drobivejší). Tieto vlastnosti sú pre konkrétny recept dosť dôležité a tak si na to pri kúpe treba dať pozor.

Bryndza

Vyrába sa zo zrejúceho ovčieho hrudkového syra alebo skladovaného ovčieho syra. Predáva sa ako:

Letná – obsahuje 46 % sušiny a 40 % tvs

Zimná - obsahuje 46 % sušiny a 50 % tvs

Liptovská - obsahuje 50 % sušiny a 50 % tvs

Bryndza (zmesná) musí obsahovať najmenej 50 % ovčieho syra a min. 44 % sušiny. Vždy musí byť uvedené množstvo ovčieho hrudkového syra.

To platí aj pre bryndzu vo výrobkoch označených „bryndzová ….“

Ovčia bryndza musí byť len z ovčieho mlieka.

Ak ju neviete v krátkom čase spotrebovať uschovajte ju v mrazničke.

 

Predslov

Nastal čas, aby ste zistili ako sa zmení chuť polievky po pridaní koreňovej zeleniny a vňate. A nastal aj čas na varenie pod pokrievkou. Budete si musieť viac strážiť teplotu varu, aby sa vám polievka nezmútila. Skráti sa ale čas potrebný na uvarenie krkov.

Polievka z morčacích krkov II.

Budete potrebovať dva morčacie krky, ktoré si hneď u mäsiara dajte preseknúť na polovicu. Menšiu cibuľu (50 - 60g), jeden väčší strúčik cesnaku, jeden petržlen, dve mrkvy, jednu stonku zelerovej alebo ligurčekovej vňate , kopcom čajovú lyžičku soli a päť bobuliek čierneho korenia.

Krky umyte, vložte do hrnca, zalejte 1,6 l studenej vody a dajte pomaly variť. Ošúpte cibuľu, ale tak, aby na nej ostala žltá šupka a vložte do hrnca.

Pridajte aj ošúpaný cesnak, očistené mrkvy, petržlen a korenie. Ihneď ako začne voda vrieť znížte var na minimum. Polievku nemiešajte a penu, ktorá sa bude tvoriť na povrchu, si nevšímajte len stále dozerajte na to aby var bol minimálny – aby to navrchu len tak trochu „perlilo“. Na hrniec dajte pokrievku ale tak aby ostala polievka trochu poodkrytá. Postrážte si var kým sa neustáli. Po hodine pridajte soľ a vňať a varte ešte 30 minút (alebo kým nebude mäso mäkké) a potom odstavte z platne. Krky, cibuľu, zeleninu a vňať vyberte von a polievku dosoľte a preceďte. Pri servírovaní nakrájajte do tanierov petržlen a mrkvu a pridajte aj závarku. Krky môžete servírovať osobitne alebo z nich mäso obrať a rozdeliť do tanierov.

Doslov

Keď máte mladú mrkvu vložte ju do polievky 30 minút po začiatku varu.

Koreňová zelenina

Názvom koreňová zelenina voláme mrkvu, petržlen a zeler a najčastejšie ju využívame pri varení polievok. Patrí sem ale aj chren, cvikľa, redkvička a repa (aj kvaka)

 

Zemiaková baba na plechu

Budete potrebovať 1kg neskorých alebo starších poloskorých zemiakov. Jednu väčšiu cibuľu cca 100g – kto ju nemá rád nemusí dať. Dve vajcia, štyri strúčiky cesnaku, jednu kopcom čajovú lyžičku soli, ¼ čajovej lyžičky čierneho mletého korenia, ¼ čajovej lyžičky mletej rasce, jednu čajovú lyžičku majoránky. Rafinovaný olej (kukuričný, slnečnicový, repkový, olivový z výliskov, kokosový tuk) alebo br. masť.

Zemiaky oškrabte a ošúpte cesnak a cibuľu. Cibuľu nakrájajte na drobno. Olejom (tukom) vymastite plech a posypte ho strúhankou . Do misy s obsahom cca 2 l nasypte soľ a zemiaky na do nej nastrúhajte na malých otvoroch strúhadla. Na zemiaky prelisujte cesnak, rozklepnite vajcia, pridajte dve polievkové lyžice oleja, cibuľu, korenie, rascu a medzi dlaňami rozdrobenú majoránku. Dobre rozmiešajte. Cesto vylejte na pekáč a rovnomerne rozotrite. Na okrajoch sa pritom možno objaví voda ale tá sa počas pečenia vydusí. Zastreknite olejom a pečte do ružova v strede alebo hornej polovici rúry pri 200°C horný a dolný ohrev alebo 190°C teplovzdušne (cca 50-60 minút, záleží to od hrúbky cesta). Hotovú babu nechajte trochu vychladnúť a potom rozkrájajte na obdĺžniky.