Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

O kuchynskom škriatkovi

Je neviditeľný, veľmi rýchly a zlý. Živí sa vašou zlosťou, nadávkami a zlou náladou. Chcete To vysypať a nejde To von a vtedy strčí tú svoju paprču do sáčku a už To zbierate po celej kuchyni. Zamieňa nádoby s cukrom a soľou a skrýva škrabky a habarky. Len na tri sekundy spustíte sporák s očí a už zatlačí pokrievku na celý hrniec aby vám to vykypelo. Jediný spoľahlivý spôsob ako sa ho zbaviť je vyhladovať ho. Namiesto nadávok sa začať smiať. A trochu si naňho dať pozor. Keď som posledne otváral sáčok s ryžou, zdalo sa mi že už tam má zase nachystaný pazúr, aby mi ho mohol roztrhnúť aspoň do polovice. Tak som ho vysmial, že už nemá žiadnu fantáziu a že mu na to neskočím. Vrch sáčku som odstrihol a ryžu pre istotu presypal do dózy.

Nenechajte sa nimi vytočiť. Zoberte tieto malé nehody v kuchyni s humorom, zasmejte sa na nich a poučte sa z nich. Uvidíte že sa vám prestanú diať.

Mikrovlnka II

Viete už čo sa z jedlom v mikrovlnke deje, ale som nútený aj popísať čo sa s ním nedeje. Takže z toho budú nakoniec tri články.

Najlepšie bude keď vám v skratke opíšem na čo sa rôzne dĺžky elektromagnetického žiarenia používajú.

UV – ultrafialové žiarenie je žiarenie s dĺžkou vlny medzi 400 a 10 nm. Využíva sa napríklad v solárkach a v germicídnych žiaričoch na sterilizáciu miestností v zdravotníctve alebo potravinárstve. Od 100 nm smerom ku ešte kratším vlnám sa už žiarenie považuje za ionizujúce. To znamená že je schopné ničiť bunky, poškodzovať DNA a vyvolávať rozne chemické reakcie. Opačným smerom k dlhším vlnám sa nachádza viditeľné svetlo. Jeho vlny sú také malé, že pohodlne prejdú cez dierky v mriežke na dverách mikrovlnky. Potom prichádza neviditeľné infračervené pásmo - okolo 1µm. Niekedy ho volajú tepelné žiarenie a vyžaruje ho aj ľudské telo, ohrievač v kúpeľni alebo aj ovládač TV. Za ním sa nachádza mikrovlnné žiarenie. Začína na mm vlnách, pokračuje cm vlnami a končí dm vlnami. Potom nasledujú rádiové vlny. (m – km). Mikrovlnka pracuje s vlnou o dĺžke 12 cm (1,2 dm). Je to taká istá dĺžka vlny akú využívajú aj mobilné telefóny a wifi siete. Nevie urobiť s potravinou nič, čo by nerobilo aj varenie vo vode alebo rôzne druhy pečenia. 50 rokov vedci skúmajú zdravotné riziko mikrovlnného ohrevu a na nič závažnejšie neprišli. Čo sa týka ohrievania jedla je mikrovlnka na tom najlepšie. Pri dlhodobejšej príprave jedla sú, podľa typu surovín, nejaké plusy v prospech mikrovlnky, ale aj mínusy v jej neprospech.

 

Predslov

Občas potrebujeme k večernému posedeniu nejakú dobrotu. Niečo, čo síce bežne nekúpite, ale také jednoduché, že to v pohode zvládnete urobiť sami. Suroviny sú na jednu osobu! Pri použití na jednohubky stačí na osobu aj polovičné množstvo.

Lososový tatarák

Budete potrebovať čerstvý filet lososa 120 g alebo, ak viete zohnať už „naškrabané“ mäso z lososa, bude stačiť 100 g, veľmi nadrobno nakrájanú šalotku (alebo červenú cibuľu) jednu polievkovú lyžicu (cca 10 g), soľ ¼ čajovej lyžičky, biele mleté korenie (ak nemáte dajte čierne) len tak medzi prsty, dijonskú horčicu ½ čajovej lyžičky a citrónovú (limetkovú) šťavu.

Od kože oddeľte mäso, ale len to ružové, takže radšej nerežte tesne pod kožou. Pozor na šupiny – opláchnite si ruky, nôž aj dienko. Skontrolujte aj mäso a prípadne ho tiež opláchnite. Na plastovom dienku ho naškrabte a v miske vidličkou dobre zmiešajte so šalotkou a horčicou. Osoľte, okoreňte, pokvapkajte citrónovou šťavou a ešte dobre premiešajte, kým mäso nevytvorí kompaktnú zmes. Misku prekryte fóliou a odložte do chladničky na 30 minút. Potom zmes ochutnajte a prípadne ešte dosoľte a dokoreňte. Môžete pridať ešte aj horčicu ale o p a t r n e, chuť lososa nesmie prebiť. Podávajte na hriankach.

Doslov

Pri škrabaní mäsa sa spomedzi svalov uvoľňujú tenké biele vlákna. Komu by vadili v hotovom tataráku, môže tomu predísť tak, že najprv nakrája z filetu tenké plátky naprieč týmto vláknam. Z týchto plátkov potom naškrabte mäso.

Tatarák musíte robiť len z čerstvého lososa – mäso ostáva surové!