Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Mýty a fakty

Pri písaní o skladovaní vajec som napísal že sa majú skladovať špičkou dole. Uvedomil som si že to tak robím, ale vlastne neviem prečo. Preliezol som tucty stránok na nete a k ničomu rozumnému som sa nedopracoval. Pretože píšem len to, čo som si dobre overil alebo odskúšal, urobil som si doma na to test (nájdete ho v sekcii Trocha teórie). Samozrejme som tú vetu potom prepísal.

Občas ma upozornia že to robím nesprávne, lebo sa to nemá tak robiť, ale väčšinou nevedia prečo.

Takže, keď to robím zle a vy viete prečo, rád sa dám poučiť a urobím nápravu.

Mikrovlnka III pokračovanie 1

Mikrovlnné žiarenie nepokrýva ohrievanú plochu rovnomerne. Preto sú v nich na dne sklenené disky, ktoré sa otáčajú alebo na strope rýchle sa otáčajúci disk s lopatkami, ktoré menia smer vĺn. Niekedy sa stane že „hluché“ miesto je práve v strede disku. Vtedy rozložte ohrievané jedlo tak, aby nebolo v strede taniera. Keď to nie je možné umiestnite tanier na disk tak, aby bol viac na jednej strane. V polovici ohrevu ho presuňte na opačnú stranu.

Keď ohrievate jedlo pre viac porcií, tak napríklad mäso ohrejte na jednom tanieri a knedle na druhom, pretože potrebujú oveľa kratší ohrev. To isté platí pre cestoviny a ryžu.

Zemiaková kaša sa klasickým spôsobom veľmi zle ohrieva, mikrovlnka tu jednoznačne vedie. Môžete ju dokonca ohrievať zároveň s mäsom.

Ohrev mäsa chce už trochu praxe ale princíp je zhruba taký, že prírodný rezeň alebo plát mäsa z pečienky  môžete ohrievať pri plnom výkone 2 – 3 minúty ( podľa jeho hrúbky a výkonu mikrovlnky) a naopak - zomleté mäso v ragú by už pri ňom začalo doslova vybuchovať po desiatich sekundách. Tu musíte začať skúšať na najnižšom výkone a nikdy nezabudnite na plastový kryt taniera. Tak isto musíte byť opatrný, keď je mäso v nejakom cestíčku alebo napríklad v trojobale. 

Pečivo ohrievajte čo najkratšie, keď to preženiete po vychladnutí úplne stvrdne. Toto platí aj pre knedle. 

Existujú nádoby na varenie v mikrovlnke v ktorých sa dajú napariť aj knedle ale nemám to odskúšané.

Na nete sa dá nájsť postup ako napariť knedle v navlhčenom mikroténovom vrecku ale nemám to odskúšané.

Predslov

Je to jeden z tých receptov ktoré keď párkrát urobíte, viete že sa na ne môžete spoľahnúť, keď potrebujete rýchle navariť. Cestou domov kúpite pár surovín a za polhodinku už večeriate výborné jedlo.

Cestoviny s lososom

Budete potrebovať: losos filet cca 400 g, cestoviny (širšie rezance, špirály, kolienka a pod.) 300 g, olivový olej 3 polievkové lyžice, cesnak 2 väčšie strúčiky, krájané paradajky (alebo cherry paradajky) konzervu cca 400 g, soľ jednu polievkovú lyžicu + ½ čajovej lyžičky, mleté čierne korenie ¼ čajovej lyžičky, posekanú petržlenovú vňať jednu kopcom polievkovú lyžicu a sušenú bazalku jednu kopcom čajovú lyžičku (nemusí byť).

Dajte variť 3 l vody. Z lososa odrežte kožu a nakrájajte ho na menšie kocky. Cesnak ošúpte. Do väčšej panvice (musia do nej vojsť aj uvarené cestoviny) nalejte olivový olej a ohrejte ho na 170°C. Pretlačte doňho cesnak a osmažte. Pridajte krájané paradajky a bazalku. Až začne voda vrieť nasypte do nej polievkovú lyžicu soli a dajte variť cestoviny. Paradajky nechajte dobre prehriať a pridajte kocky lososa. Osoľte ich, okoreňte a trochu poduste. Pridajte uvarené cestoviny a dobre všetko premiešajte. Porcie na tanieroch posypte petržlenovou vňaťou.

Doslov

Namiesto bazalky môžete dať tymián alebo inú obľúbenú koreninu.

Keď máte čerstvé paradajky môžete urobiť cestoviny s nimi. Len ich treba nadrobno nakrájať.

 

 

Predslov

Brokolicová polievka sa dá navariť v rôznych obmenách. Toto bude verzia so zemiakmi.

Brokolicová polievka so zemiakmi

Budete potrebovať 500 g brokolice, jednu cibuľu tak cca 100 g, jednu čajovú lyžičku soli a mleté čierne korenie 1/8 čajovej lyžičky . Jednu kopcom polievkovú lyžicu masla najlepšie prepusteného. Vývar 0,5 l alebo kocku karpatského číreho, slepačieho prípadne zeleninového bujónu a zemiaky cca 200g.

Z nôžky brokolice odrežte zdrevnatenú časť a z vrchu odrežte drobné ružičky. Aby sa vošli tak dve na polievkovú lyžicu. Zvyšok nakrájajte tak aby to váš mixér zvládol a posekal na drobno. Ak nevlastníte takýto mixér môžete brokolicu nakrájať aj ručne. Oškrabte zemiaky a nakrájajte na kocky. Ošúpte cibuľu a pokrájajte na drobno. Do hrnca dajte zohriať maslo na 160°C a potom pridajte cibuľu. Duste 10 minút pri nízkej teplote a potom pridajte posekanú brokolicu. Miešajte aby sa trochu opiekla, pridajte zemiaky, zalejte vývarom alebo1,4 l vody a dajte variť. Ak ste použili vývar dolejte ešte 0,9 l vody. Pridajte soľ a korenie. Ak ste použili len vodu, tak hneď ako začne vrieť, rozdrobte kocku bujónu na polievkovú lyžicu a zamiešajte do polievky. Uvarte zemiaky do mäkka, pridajte ružičky (vršky z brokolice) povarte kým trochu nezmäknú (2-3 min.) a odstavte polievku z platne.

Doslov

Na brokolicu sa hodí muškátový kvet (strúhaný muškátový orech), ale netreba ho tam dať veľa. Neuvádzal som ho, lebo nie každý ho má rád.