Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Živánska

Neviem nakoľko veľké sú krajové rozdiely v tom, čo ľudia dakedy volali živánska. Ale opíšem vám aspoň ako sa robila (a trochu zmodernizovaná aj robí) tu v širšom okolí.

S mäsom to nebolo také jednoduché ako dnes. Keď ste si aj vystáli piatkovú frontu a dokonca mali aj karé určite by z neho boli vyprážané rezne. To isté platilo aj pre časť pliecka a krkovičky použiteľnú na rezne. To, z čoho sa ešte dali nakrájať aké také rezníky, sa využilo napríklad na živánsku.

Zemiaky a cibuľa nakrájané na kolieska, plátky slaniny a trochu naklepané rezníky (osolené a okorenené) sa striedavo a veľmi natesno napichovali na ražeň. V čase, keď boli dozreté paradajky alebo papriky, tak ich tam ponapichovali tiež. Niekto pridal na vylepšenie chuti aj pár koliesok klobásy. Obalili to čo najtesnejšie viacerými vrstvami pergamenového papiera a dobre obviazali špagátom.

Bolo treba spáliť veľa dreva, aby bolo dosť žeravých uhlíkov. Tieto rozhrnuli, na živánsku nahrnuli popol a na to navŕšili uhlíky. Tak za dve hodinky ju vyslobodili a bola hostina.

Pergamenový papier nahradila hliníková fólia, karé je už lacnejšie ako krkovička, zelenina je v obchode po celý rok a pahrebu nahradil gril.

Princíp prípravy ale ostal.

Predslov

Nie je to tá celkom pravá živánska, ale dá sa to aj takto.

Živánska z pekáča

Budete potrebovať: br. pliecko alebo krkovičku 750 g, zemiaky 1 kg, zelenú papriku 300 g, paradajky 300 g, cibuľu 300 g, údenú slaninu 150 g (ak použijete pliecko tak 200 g), soľ jednu kopcom čajovú lyžičku, rascu celú jednu polievkovú lyžicu, grilovacie korenie a mleté čierne korenie podľa potreby, masť na vymastenie pekáča.

Zemiaky ostrúhajte a nakrájajte na hrubšie kolieska. Papriku umyte, vyrežte jaderník a nakrájajte na väčšie kusy. Cibuľu ošúpte a nakrájajte na kolieska. Paradajky umyte a nakrájajte na kolieska. Slaninu nakrájajte na plátky a tie rozdeľte na menšie časti. Mäso nakrájajte na plátky a z oboch strán naklepte medzi dvomi fóliami. Nakrájajte z nich menšie rezníky, aby sa mohly vkladať medzi ostatné suroviny. Osoľte a okoreňte mletým čiernym a aj grilovacím korením z oboch strán. Zemiaky dobre osoľte, posypte rascou a dôkladne premiešajte. Pekáč vymastite masťou a naplňte pripravenými surovinami. Ukladajte ich nastojato, čo najtesnejšie vedľa seba tak, aby sa suroviny striedali. Na kraji pekáča vždy začnite slaninkou. Ak vám ostanú nejaké suroviny rozložte ich po vrchu. Zakryte alobalom, matnou stranou navrch, starostlivo utesnite a dajte piecť na 200°C, horný + dolný ohrev na cca 90 minút.

Doslov

Podávajte samotné, prípadne s chlebíkom.

 

Predslov

Tieto halušky sú „zelenou“ verziou k absolútnej slovenskej klasike.

Špenátové halušky so syrom

Budete potrebovať kvalitný špenátový pretlak (alebo najemno nasekaný špenát) 400-450g, hladkú alebo polohrubú múku podľa potreby (cca 150 g), zemiaky 300 g, jedno vajce, jednu kopcom čajovú lyžičku soli, syr Roquefort, Nivu alebo Gorgonzolu cca 100 – 150 g, maslo 40 g alebo jednu polievkovú lyžicu masti.

Do kastróla o objeme cca 4 l nalejte skoro po vrch vodu a dajte zovrieť. Potom ju osoľte kopcom polievkovou lyžicou soli. Zemiaky ošúpte a nastrúhajte najemno. Pridajte špenát, soľ, vajce a premiešajte. Postupne pridávajte múku (môžete aj striedavo hladkú a polohrubú) kým nevymiesite cesto požadovanej konzistencie. Cez haluškovač pretlačte postupne všetko cesto do vriacej vody. Občas halušky premiešajte. Odoberte haluškovač a pripravte si k ruke pohár s 2 dcl studenej vody. Keď začne voda v kastróle veľmi vrieť zalejte ju touto vodou. Počkajte kým začne znova vrieť a vypnite platňu. Halušky odceďte alebo povyberajte do cedníka. Preložte ich do misy a prelejte roztopeným maslom (masťou). Postupne do nich vmiešajte rozdrobený syr. Ochutnajte a prípadne ešte dosoľte.

Doslov

Pri solení musíte počítať s tým, že syry typu roquefort bývajú dosť slané a preto halušky už väčšinou netreba dosoliť.