Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Vtáčie mlieko a štyri ďalšie recepty

Bude toho dnes trochu viac, tak to skrátim.

Niečo sa dá kúpiť a niečo nie. Niekoho poteší drahý dar a iného, keď mu vrátite pár pekných spomienok z detstva. Vtáčie mlieko.

Predslov

Je spojené z detstvom tak silne, že v nás jeho chuť vždy vyvolá spomienky naň.

Vtáčie mlieko

Budete potrebovať mlieko 0,6 l, kr. cukor 90 g, dve vajcia, vanilkový cukor 1/2 sáčku, zlatý klas (kukuričný škrob) 20 g a trochu čokolády na nastrúhanie.

Vajíčka rozklepnite a oddeľte bielka od žĺtkov. Bielka rozšľahajte a potom do nich pridajte polovicu cukru. Vyšľahajte z nich tuhý sneh. Do kastróla s nepriľnavým dnom alebo do hrnca na varenie mlieka dajte variť 4 dcl mlieka. Do vriaceho mlieka vkladajte lyžičkou kopčeky snehu. Minútu varte, otočte a po minúte vyberte von. Až budú všetky kopčeky snehu obvarené nasypte do mlieka zvyšnú polovicu cukru. V 2 dcl studeného mlieka rozmiešajte žĺtky, vanilkový cukor a zlatý klas. Vmiešajte do mlieka v ktorom ste obvárali sneh. Za sústavného miešania (aby sa vám žĺtky nezrazili) uvarte krém. Nechajte prejsť dve minúty varom a je hotovo. Pri servírovaní posypte snehové kopčeky nastrúhanou čokoládou.

Doslov

Na výbere hrnca si dajte záležať, mlieko sa rado pripáli a v kréme by to na chuti bolo poznať. Ak sa to už stane, uvarte krém v novom mlieku.

 

Jednoduché jedlá z bežných surovín sú často oveľa lepšie, ako tie zložité s drahými ingredienciami. Príkladom je aj tento zemiakový šalát.

 

Predslov

Napriek svojej jednoduchosti je taký chutný, že ho mám radšej ako majonézový.

Gazdovský zemiakový šalát bez majonézy

Budete potrebovať zemiaky typu A alebo AB 1 kg, cibuľu 40 g, soľ jednu polievkovú lyžicu + 1/2 čajovej lyžičky, mleté čierne korenie 1/4 čajovej lyžičky, rastl. olej jednu polievkovú lyžicu, štyri stredne veľké kyslé uhorky a cca 0,5 dcl nálevu z uhoriek.

Zemiaky umyte od zeme a dajte variť. Vodu osoľte jednou polievkovou lyžicou soli. Zemiaky uvarte do mäkka, ale nesmú sa začať rozvárať. (Ak varíte typ B, tak si to dobre postrážte). Po uvarení ich nechajte vychladnúť a potom ich ošúpte.

Cibuľu nakrájajte na drobno a uvarte v 1 dcl vody do mäkka. Vodu osoľte 1/2 čajovou lyžičkou soli. Zemiaky nakrájajte na drobno na strunovom (drôtenom) krájači. Okoreňte a polejte rastl. olejom. Uhorky nastrúhajte na hrubo. Cibuľu, aj s vodou v ktorej sa varila, nalejte na zemiaky a pridajte aj uhorky. Prilejte aj nálev z uhoriek a dobre premiešajte. Ochutnajte a prípadne ešte dosoľte.

Doslov

Šalát nechajte ešte aspoň dve hodiny odpočinúť aby prešiel chuťami.

 

Podľa môjho názoru je toto kráľovná desiatových polievok.

Predslov

Najlepšia, najhustejšia a najsýtejšia desiatová polievka.

Fazuľová polievka so širokými rezancami

Budete potrebovať fazuľu 200 g, široké rezance 250 g, vykostené údené kolienko cca 400 g, zemiaky 400 g, malú cibuľu cca 40 g, mrkvu 3 ks, jeden petržlen, zeler cca 100 g, soľ dve čajové lyžičky a čierne mleté korenie 1/8 čajovej lyžičky.

Na zápražku budete potrebovať br. masť jednu kopcom polievkovú lyžicu, hladkú múku dve polievkové lyžice, mletú sladkú papriku jednu kopcom čajovú lyžičku a 2 dcl studenej vody.

Fazuľu preberte, dobre prepláchnite a namočte na noc v 1 l vody. Na druhý deň skontrolujte stav vody. Ak bude čistá prelejte ju spolu s fazuľou do hrnca (cca 3 l), ak nie, tak fazuľu odceďte, premyte, nalejte na ňu 3/4 l čistej vody a všetko vlejte do hrnca. Pridajte údené kolienko, nadrobno nakrájanú cibuľu a zalejte 3/4 l vody. Okoreňte a dajte variť. Zeler očistite a prekrojte na polovicu. Petržlen a mrkvu oškrabte a nakrájajte. Zemiaky ostrúhajte a nakrájajte na kocky.

Kolienko uvarte do mäkka a zároveň uvarte aj cestoviny. Uvarené cestoviny odceďte, prepláchnite studenou vodou a preložte do misy. Kým vychladnú občas ich premiešajte aby sa nepolepili.

Uvarené kolienko vyberte na tanier a zakryte alobalom. Až bude fazuľa uvarená skoro do mäkka, pridajte k nej zeleninu a zemiaky a osoľte. Uvarte fazuľu do mäkka. Prichystajte si k ruke 2 dcl studenej vody a urobte z masti, múky a mletej papriky zápražku. Polievku ešte krátko povarte a skontrolujte, či sú všetky suroviny uvarené. A máte hotovo.

Doslov

Pred servírovaním nakrájajte údené kolienko na drobno. Do tanierov (misiek) vložte porciu širokých rezancov a zalejte polievkou. Mäso môžete pridať tiež alebo ho ponechajte na osobitnom tanieriku.

 

Keď som minule mlel mäso na Koložvársku kapustu, ostal mi z neho ešte pekný kus. Akurát tak na Plnenú sekanú.

Predslov

Na prvý pohľad sa to nezdá, ale patrí medzi diétnejšie jedlá.

Plnená sekaná

Budete potrebovať hrubšie zomleté br. pliecko 600 g, vajcia 5 ks, cibuľu 50 – 60 g, cesnak dva strúčiky, pečivo cca 60 g, slaninu pár plátkov, dve stredne veľké kyslé uhorky, červenú mletú papriku jednu čajovú lyžičku, soľ jednu čajovú lyžičku, čierne mleté korenie 1/2 čajovej lyžičky, korenie na fašírky (kebab a pod.) 1/2 čajovej lyžičky, majoránku jednu čajovú lyžičku, nasekanú petržlenovú vňať jednu polievkovú lyžicu, strúhanku na podsypanie.

Tri vajcia uvarte na tvrdo a dajte chladiť do studenej vody. Z pečiva obrežte kôrku, pokrájajte ho na menšie kusy a namočte v mlieku alebo vo vode. Cesnak a cibuľu ošúpte, cibuľu nakrájajte na drobno.

Mäso vložte do väčšej misy a pridajte k nemu vyžmýkané pečivo. Pridajte aj cibuľu, soľ a rozklepnite na to dve vajíčka. Na zmes prelisujte cesnak a nasypte všetky koreniny. Veľmi dobre premiešajte. Rúru si dajte vyhriať na 200°C horný + dolný ohrev. Vajcia ošúpte a uhorky prekrojte na štvrťky. Na papier na pečenie nasypte strúhanku a zmes na ňu rozložte. Do stredu uložte do radu vajcia a vedľa nich z oboch strán rozložte uhorky. Pomocou papiera na pečenie pritlačte zmes do stredu a vytvarujte z nej valec. Vrch posypte strúhankou a na papieri preložte do pekáča. Prebytočný papier zahnite a na vrch sekanej rozložte plátky slaniny. Polejte ju trochou oleja a podlejte 1 dcl vody. Zakryte alobalom, matnou stranou nahor, a dajte piecť na 50 minút. Potom odkryte a pečte ešte 20 minút alebo 10 minút zvrchu zapečte (silným horným ohrevom alebo grilom). Po upečení nechajte odpočinúť 1/2 hodiny.

Servírujte so zemiakovou kašou.

Doslov

V tomto prípade je lepšie si mäso zomlieť doma na doske (šajbe) s otvormi priemeru 6 mm. Veľmi najemno zomleté mäso z obchodu sa vôbec nehodí na konzistenciu sekanej alebo fašírok.

 

Je fašiangové obdobie a to nemôže byť bez šišiek. Samozrejme fašiangových.

Predslov

Snažil som sa o ľahko zvládnuteľný postup, napriek tomu sa budete musieť plne sústrediť. Šišky sa proste nedajú odflákať.

Fašiangové šišky

Budete potrebovať hladkú múku 150 g, polohrubú múku 350 g, dve vajcia, čerstvé droždie 40 g, rastl. olej 1 dcl, kr. cukor jednu čajovú lyžičku, štipku soli, vlažné mlieko 2,5 dcl, kr. cukor 70 g, rum jednu polievkovú lyžicu (nemusí byť) a nastrúhanú kôru z 1/2 citróna (nemusí byť).

Suroviny si pripravte hodinu vopred, musia mať aspoň približne rovnakú teplotu.

Múky v miske zmiešajte a vytvorte v strede jamku. Pridajte lyžičku cukru, vlejte polovicu mlieka a rozdrobte do neho droždie. Zakryte a nechajte 10 minút rozkvasiť. Pridajte soľ, cukor, vajce a žĺtko. Premiešajte a pridajte olej. Môžete pridať aj rum a citrónovú kôru. Po malých dávkach prilievajte mlieko a vypracujte cesto. Nemusíte použiť presne 2,5 dcl, možno bude stačiť aj menej alebo budete potrebovať aj viac. To závisí od múky. Cesto po vymiesení musí byť mäkké, pružné a lesklé. Vytvorte z neho bochníček a posypte ho zľahka múkou. Cesto zakryte a nechajte kysnúť 30 – 40 minút (malo by zdvojnásobiť svoju veľkosť).

Môžete urobiť tzv prstový test. Zatlačte cesto prstom a sledujte ako sa bude jamka správať. Ak sa rýchle vyplní je ešte nevykysnuté, ak sa vyplní pomaly je už vykysnuté. No ak sa nevyplní je zle, lebo prekyslo.

Pracovnú dosku pomúčte, vyklopte na ňu cesto a premiešajte ho. Vyváľkajte ho na hrúbku cca 1 cm. Vykrajovátkom alebo tenkým pohárom o priemere  6 - 7 cm vykrojte šišky. Preložte ich na pomúčený obrúsok, zakryte a nechajte ešte podkysnúť. Zvyšok cesta ešte premieste, vyváľkajte a vykrojte šišky. Do kastróla nalejte olej na výšku 2 cm a ohrejte na 170°C. Pripravte si aj nádobu na vyberanie šišiek a vysteľte ju papierovým obrúskom.

Šišky oprášte od múky a v strede prstami preseknite, aby sa vytvorila dierka. Pretáčajte ich tak aby vrchná strana šla do oleja. Zakryte pokrievkou a vyprážajte cca 4 minúty. Z druhej strany už vyprážajte bez pokrievky. Pri vyberaní ukladajte naležato. Keď trochu vychladnú môžete ich uložiť vedľa seba nastojato, ale nie natesno.

Pri servírovaní posypte práškovým cukrom a navrch dajte trochu lekváru alebo džemu.

Doslov

Ostalo vám ešte z jedného vajca bielko, tak z neho môžete vyšľahať sneh.