Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Čas zavárania

Koniec leta je časom zberu úrody a čo sa hneď nezužitkuje zavárame, zmrazujeme alebo sušíme. Nemám teraz veľa voľného času, ale urobil som aspoň recept na tekvicový prívarok a návod na zavárané papriky plnené kapustou.

Predslov

Tým niečím kyslým k jedlu nemusia byť len uhorky.

Nakladané papriky plnené kapustou

Budete potrebovať papriku - ideálne jabĺčkovú (almapapriku) - 3 kg, hlávku kapusty cca 2 kg, soľ 40 g, jednu väčšiu mrkvu, jednu hlávku cesnaku a kôpor podľa potreby.

Na nálev budete potrebovať vodu 3l, ocot 1l, soľ 60 g, cukor 50 g, bobkový list 4 ks a celé čierne korenie 10 ks.

Z kapusty odstráňte vrchné poškodené listy, prerežte ju a vyrežte hlúb. Nakrájajte ju na drobno, premiešajte so soľou, prekryte táckou alebo tanierom a zaťažte. Odložte na chladné miesto do druhého dňa.

Na druhý deň z umytých paprík vyrežte jaderníky a lyžičkou z nich vyškrabte vnútro. Mrkvu ošúpte a nakrájajte na kolieska. Kapustu dôkladne vyžmýkajte. Z vody, octu a ostatných ingrediencií uvarte nálev. Nechajte tri minúty prejsť varom a odstavte z platne.

Papriky naplňte kapustou a uzavrite kolieskom mrkvy. Do pohárov vložte trochu kôpru, strúčik cesnaku, zvyšné kolieska mrkvy a naplňte ich paprikami. Zalejte nálevom, uzavrite viečkami a sterilizujte pri teplote 95°C 30 minút. Potom ich zabaľte do deky a nechajte do druhého dňa vychladnúť.

Doslov

Dobrú chuť.

Predslov

Trochu zaznávané jedlo. Dobre pripravené je pochúťkou.

Tekvicový prívarok

Budete potrebovať nastrúhanú tekvicu 800 – 1000 g, cibuľu 80 g, masť jednu kopcom polievkovú lyžicu, cukor jednu čajovú lyžičku, nasekaný kôpor jednu polievkovú lyžicu, soľ dve čajové lyžičky, mletú rascu 1/8 čajovej lyžičky a citrónovú šťavu jednu čajovú lyžičku.

Na zátrepku budete potrebovať mlieko 3 dcl, hladkú múku 2 polievkové lyžice a kyslú smotanu 2 – 3 (podľa množstva tekvice) kopcom polievkové lyžice.

Tekvicu rozkrojte na štyri časti a z nich lyžicou vydlabte jadrá aj vláknitú časť. Nakrájajte z nich pásy cca 2 - 3 cm široké, odstráňte z nich kôru a nastrúhajte na veľkých otvoroch strúhadla. (Ak máte väčšiu tekvicu oddeľte potrebné množstvo a zvyšok si zamrazte na zimu). Cibuľu ošúpte a nakrájajte na drobno. V kastróle ohrejte masť na 170°C a cibuľu na nej poduste. Potom na cibuľu pridajte rascu a tekvicu. Osoľte ju a uduste do mäkka (cca 15 minút). Na začiatku dusenia skontrolujte či tekvica pustila šťavu. U staršej tekvice sa môže stať, že nepustí šťavu a bude ju treba podliať. Až bude tekvica hotová urobte zátrepku a vmiešajte ju do nej. Potom pridajte cukor a kôpor a nechajte krátko prejsť varom. Ešte dochuťte citrónovou šťavou a prívarok je hotový.

Doslov

Podávajte s varenými zemiakmi a fašírkou, prípadne s opečenou klobáskou alebo safalátkou.

Staršia tekvica sa síce ťažšie krája, ale prívarok je z nej chutnejší.