Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Soľ

Tá kuchynská - je chlorid sodný. Nedajte sa zmanipulovať rôznymi tvrdeniami o zdravej a nezdravej soli. Vždy je to len o tom ako viac zarobiť na najlacnejšej potravine na trhu. Môžete si na obale všímať obsah ferokyanidu sodného alebo inej protihrudkujúcej prísady, ak už chcete mať všetko bez Éčiek.

Podľa spôsobu získania poznáme:

- Varenú soľ ktorá sa získava zo soľanky väčšinou zo zatopených soľných baní. Môže obsahovať malý podiel iných anorganických solí.
- Morskú soľ ktorá sa získava odparovaním morskej vody. Môže obsahovať stopy iných prvkov a zlúčenín z mora vrátane plastových mikročastí.
- Kamennú soľ ktorá sa získava drvením a mletím z baní dobývanej soli z prírodných ložísk. Môže obsahovať malý podiel iných anorganických solí.

V obchodoch sa predáva aj:

- Jódovaná soľ ktorá je zmesou chloridu sodného s jodidom draselným alebo jodičnanom draselným.
- Fluorovaná soľ ktorá je zmesou chloridu sodného s fluoridom draselným.
- Soľ s nízkym množstvom sodíka alebo soľ s veľmi nízkym množstvom sodíka ktorá je zmesou chloridu sodného a chloridu draselného.
- Himalájska soľ je kamenná soľ ktorá sa ťaží v Pakistane a z jej názvom je to podobé ako keby soľ ťaženú niekde pri Budapešti nazývali tatranská. Tie táraniny o jej zdravotnej prospešnosti sú jedno veľké marketingové klamstvo s cieľom dobre na nej zarobiť.
- Soľný kvet je morská soľ ručne zbieraná z hladiny mora. Možno práve preto v nej našli najviac plastových mikročastíc.
- Ružová, čierna, modrá ...soľ. Znečistená prvkami alebo minerálmi ktoré ju sfarbujú.