Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Toto by ste mali pri nákupe vajec vedieť

Podľa veľkosti sa delia na XL (viac ako 73g), L (od 63 do 73g), M (od 53 do 63g) a S (menej ako 53g). Nakupujte len triedy M a L, iné pre vás nemajú praktický význam a to ani z ekonomického hľadiska. (Úložný priestor vo vašej chladničke si to myslí tiež.)

Vajcia označené triedou čerstvosti označenou písmenom A alebo nápisom čerstvé vajcia sa môžu predávať do 21 dní od znášky (na obale je tento dátum označený ako dátum predaja alebo nápisom vystavujte do...) a ako dátum spotreby je uvedený 28 deň od znášky. Stretnete sa aj označením extra čerstvé vajcia, tieto sa môžu predávať len do 9 dní od znášky.

Vajcia v PET obaloch sú dobre viditeľné či nie sú naklepnuté alebo rozbité. Obaly z recyklovaného papiera vždy otvorte a vajcia skontrolujte. Jemne s nimi aj pohýbte či nie sú naklepnutým koncom vložené do obalu. O ten sa vajce prilepí a už s ním nejde pohýbať ( a doma vybrať z obalu).

Na vajciach nájdete aj číselný údaj o spôsobe chovu – legenda k nemu je na obale. Samozrejme čím je chov k nosniciam ohľaduplnejší tým je vajce drahšie. Vzhľadom na svoju nutričnú hodnotu je ale aj to drahšie vajce z voľného výbehu jednou z najlacnejších potravín.

Ak vás zaujíma odkiaľ vajce pochádza, tak údaj o krajine pôvodu je skutočný len ten priamo na vajci.