Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Predslov

Brokolicová polievka sa dá navariť v rôznych obmenách. Toto bude verzia so zemiakmi.

Brokolicová polievka so zemiakmi

Budete potrebovať 500 g brokolice, jednu cibuľu tak cca 100 g, jednu čajovú lyžičku soli a mleté čierne korenie 1/8 čajovej lyžičky . Jednu kopcom polievkovú lyžicu masla najlepšie prepusteného. Vývar 0,5 l alebo kocku karpatského číreho, slepačieho prípadne zeleninového bujónu a zemiaky cca 200g.

Z nôžky brokolice odrežte zdrevnatenú časť a z vrchu odrežte drobné ružičky. Aby sa vošli tak dve na polievkovú lyžicu. Zvyšok nakrájajte tak aby to váš mixér zvládol a posekal na drobno. Ak nevlastníte takýto mixér môžete brokolicu nakrájať aj ručne. Oškrabte zemiaky a nakrájajte na kocky. Ošúpte cibuľu a pokrájajte na drobno. Do hrnca dajte zohriať maslo na 160°C a potom pridajte cibuľu. Duste 10 minút pri nízkej teplote a potom pridajte posekanú brokolicu. Miešajte aby sa trochu opiekla, pridajte zemiaky, zalejte vývarom alebo1,4 l vody a dajte variť. Ak ste použili vývar dolejte ešte 0,9 l vody. Pridajte soľ a korenie. Ak ste použili len vodu, tak hneď ako začne vrieť, rozdrobte kocku bujónu na polievkovú lyžicu a zamiešajte do polievky. Uvarte zemiaky do mäkka, pridajte ružičky (vršky z brokolice) povarte kým trochu nezmäknú (2-3 min.) a odstavte polievku z platne.

Doslov

Na brokolicu sa hodí muškátový kvet (strúhaný muškátový orech), ale netreba ho tam dať veľa. Neuvádzal som ho, lebo nie každý ho má rád.