Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Vajcia na mäkko

Predslov

Prípravu rozdelím na dva spôsoby. Prvý je vhodný pri varení na platniach na ktorých je nárast teploty pomalý. Druhý je vhodný pre varenie na plyne alebo indukcii.

Vajcia na mäkko I

Budete potrebovať vajcia 1-2 na osobu podľa toho aké sýte raňajky si zvyknete robiť a soľ.

Vajcia vyberte z chladničky hodinu pred prípravou, aby sa ohriali. Škrupinu vajec prepichnite na hrubšom konci. Pripravte si stojany na vajcia do ktorých budete vajcia servírovať a ešte jeden tanier na ostatné vajcia. Do kastrólika (rajničky) primeranej počtu vajec nalejte vodu tak 5cm na výšku a dajte variť. Až začne voda vrieť opatrne do nej lyžicou povkladajte vajcia . Varte 4 minúty (L-ká 5minút). Vodu zlejte a napustite na vajcia studenú vodu. Až sa vajcia trochu ochladia vvberte ich von a utrite do sucha. Z tupšieho konca vajec odstráňte škrupinu tak do 1/4 a povkladajte do stojanov. Naplňte aj ostaté stojany a zvyšné vajcia s odstránenými vrškami dajte na tanier.

Vajcia na mäkko II

Budete potrebovať vajcia 1-2 na osobu podľa toho aké sýte raňajky si zvyknete robiť. Chlieb natretý maslom alebo inou nátierkou - krajec na osobu, polievkovú lyžicu octu a soľničku.

Vajcia vyberte z chladničky hodinu pred prípravou, aby sa ohriali. Škrupinu vajec prepichnite na hrubšom konci. Pripravte si stojany na vajcia do ktorých budete vajcia servírovať a ešte jeden tanier na ostatné vajcia. Do kastrólika (rajničky) primeranej počtu vajec vložte vajcia a zalejte vodou . Dajte variť na silný stupeň aby voda čo najskôr začala vrieť. Varte 3 minúty (L-ká 4minúty). Vodu zlejte a napustite na vajcia studenú vodu. Až sa vajcia trochu ochladia vyberte ich von a utrite do sucha. Z tupšieho konca vajec odstráňte škrupinu tak do 1/4 a povkladajte do stojanov. Naplňte aj ostaté stojany a zvyšné vajcia s odstránenými vrškami dajte na tanier.

Doslov

Keď musíte použiť vajcia rovno z chladničky predĺžte var ešte o jednu minútu. Utrafiť dĺžku varenia sa aj tak vždy celkom nepodarí, vajcia nie sú rovnaké a čerstvé vajce sa uvarí pozdejšie ako to, čo už nejaký čas pobudlo v predajni alebo u vás.

Samozrejme že odstránenie vrškov vajec môžete nechať na stravníkov ale väčšinou to nie je dobrý nápad.