Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Hmyzí návštevníci v kuchyni a komore

Mucha v polievke nie je nič príjemné, ale prídete len o tanier polievky. Horšie sa stane ak vám mucha vyzdobí mäso úhľadnými radami vajíčok. Ale chrobáky, mole a mravce vás dokážu pripraviť skoro o všetko čo máte v špajzi.

S muchami sa dá celkom úspešne bojovať. Sieťky na okná, sieťky na potraviny, plastové nádoby s vekom alebo aspoň všetko dôkladne prekryť fóliou. Platí to aj pre chladničku. Keď nič vhodné nenájde vletí aj tam a „vyzdobí“ vám vajíčkami čokoľvek, čo len trochu vonia za mäsom.

Moľe (zavíjač múčny) sa tiež dajú celkom dobre zvládnuť. Vetrajte a kontrolujte. Sú pomerne veľké a tak sa dajú ľahko nájsť. Často vám ich niekto „podaruje“ napríklad s orechami alebo prídu na návštevu od susedov. Nemajú radi levanduľu a v drogériách dostať rôzne pasce na ne. Tu je najdôležitejšia prevencia.

Červotoč chlebový je už iná kategória. Maličký hnedý chrobáčik a môžete sa snažiť ako chcete aj tak si ho prinesiete domov. Napríklad v uzavretom sáčku porciovaného čaju. Keď chrobák dospeje prekúše sa von a to aj cez papierový obal a plastový sáčok. On už nič nežerie ale larvy zo stovky vajíčok čo nakladie si už u vás pochutia. Nie sú rozmaznané, žerú v podstate všetko. Keď uz nič nenájdu tak aj kuchársku knihu. Tu platí len prevencia. Čo sa len dá držte v samostatných nádobách s vekom. Na čaj si zaobstarajte plechové krabice a sklenené dózy. Do špajze a ku koreninám a rôznym drobným pochutinám dajte pasce na potravinové chrobáky. Majte oči dobre otvorené keď budete niektorú z krabíc otvárať.

S mravcami a inými potvorkami v špajzi a kuchyni nemám žiadne skúsenosti. Keďže na tejto webstránke radím len to, čo som si osobne overil alebo odskúšal, budete sa musieť v tomto obrátiť na uja Googla.