Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

O prababičkách

Dnes sa stávajú babičkami ženy, ktoré museli po pol roku materskej dovolenky nastúpiť do práce. O piatej ráno už viezli svoje deti do jasieľ a o pol šiestej zaspávali v autobuse na ceste do práce. O stravu sa starala fabrika, jasle, škola a internáty. Večer niečo rýchle uklochnili a na víkend šli aj s deťmi k rodičom. Odtiaľ pochádzajú spomienky detí na babičkinu kuchyňu. Dnes sme o generáciu ďalej a ženy (ale už aj muži) začali doma zase variť. Tak sa nám možno tie pôvodné recepty, fortiele a skúsenosti, ktoré ovládali - dnes už prababičky - nevytratia spolu s nimi.

Predslov

Je to len obmena paradajkovej polievky so stonkovým zelerom.

Paradajková polievka s mrkvou

Budete potrebovať 30 g prepusteného masla ( môže byť aj obyčajné), cibuľu cca 50-60 g (môže byť aj červená), paradajkový pretlak 100 g, jednu väčšiu mrkvu (cca120 g), 150 ml smotany (nemusí byť), strúčik cesnaku, ½ čajovej lyžičky soli, ½ čajovej lyžičky sušenej bazalky a cukor 1-1,5 polievkovej lyžice (podľa toho akú sladkú máte radi).

Cibuľu a cesnak ošúpte a cibuľu nakrájajte na drobno. Mrkvu očistite a nahrubo nastrúhajte. Maslo zohrejte na 160°C a poduste na ňom cibuľu. Potom pridajte mrkvu, osoľte a popražte. Pridajte paradajkový pretlak, bazalku, prelisovaný cesnak, zalejte vodou ( cca 1,4 l ) a dobre premiešajte. Varte 20 minút, potom rozmixujte tyčovým mixérom, pridajte cukor, vmixujte smotanu a ešte trochu povarte.

Doslov

Ako vložku môžete použiť chlebové krutóny, uvarenú ryžu alebo drobnú cestovinu ( písmenká alebo mušličky). Pri servírovaní ju ešte môžete posypať nastrúhaným veľmi tvrdým syrom.

Predslov

Bude to jednoduchá kelovo-mäsová záležitosť.

Kelové fašírky

Budete potrebovať kel 500 g, mleté bravčové mäso z pliecka alebo prerasteného bôčika 400 g, tri strúčiky cesnaku, soľ jednu kopcom čajovú lyžičku, mleté čierne korenie ¼ čajovej lyžičky, mletú rascu ¼ čajovej lyžičky, majoránku jednu čajovú lyžičku, dve vajcia, rafinovaný rastlinný olej podľa potreby a strúhanku na zahustenie a obaľovanie.

Kel očistite, vyrežte hlúb a zbavte listy hrubých častí. Prekrojte ho na menšie časti a uvarte vo vode osolenej čajovou lyžičkou soli alebo v pare do mäkka. Odceďte, nechajte vychladiť a nakrájajte na drobno. Do misy vložte mäso, pridajte kel, prelisovaný cesnak, rozklepnite na to vajíčka, pridajte soľ a všetky koreniny. Zmes dobre premiešajte až kým sa prestane lepiť o steny misy. V prípade že by bola veľmi riedka pridajte dve-tri polievkové lyžice strúhanky (a prípadne ju ešte dosoľte). Na obe dlane si nechajte chvíľu tiecť studenú vodu a potom z celej zmesi vytvarujte guľky o priemere 4-5 cm podľa toho aké veľké chcete mať fašírky. Obaľte ich v strúhanke a trochu sploštite na cca 1,5 cm. Obalené fašírky dobre oklepte od zvyškov strúhanky ktoré by zbytočne znečistili olej a spôsobili tak jeho predčasné znehodnotenie. Do panvice s priemerom dna približne 20 cm nalejte olej na výšku 5-6 mm a dajte na platňu ohriať na 200°C. Kúskom chleba alebo bezdotykovým teplomerom zistite správnu teplotu oleja. Fašírky vyprážajte radšej pomalšie pri nižšej teplote, lebo bravčové mäso potrebuje dlhší čas na upečenie. Na vkladanie a obracanie fašírok používajte obracačku a vidličku je to bezpečnejšie ako len s vidličkami. Po vypražení porozkladajte fašírky na dvojmo preložené papierové kuchynské utierky aby sa zbavili prebytočného oleja. Pred vyprážaním ďalších fašírok vyberte z oleja zbytky z predošlých.

Fašírky môžete podávať s vareným zemiakmi, zemiakovou kašou alebo s rôznymi (sezónnymi) druhmi prívarkov.

Doslov

Použitý olej po vychladnutí ovoňajte a ochutnajte či nie je prepálený. Ak ste použili kvalitný olej a vyprážali na nízkej teplote môžete tento olej precediť cez husté sitko a ešte raz použiť. Napríklad na opekané zemiaky je lepší ako ešte nepoužitý olej. V prípade, že sa vám bude hoci len zdať že je olej prepálený alebo má nejakú inú senzorickú vadu, už ho nepoužite.

 

Zemiaková kaša

Budete potrebovať 800 g zemiakov najlepšie varný typ C, ale môžete použiť aj typ B. 50 g masla, polievkovú lyžicu soli a 1 dcl teplého mlieka.

Maslo nakrájajte na tenké plátky a nechajte zmäknúť. Zemiaky oškrabte, umyte a nakrájajte na drobné kúsky. Vložte do hrnca, pridajte soľ, zalejte vodou a dajte variť. Strážte si začiatok varu, aby vám voda nevykypela. Ak použijete pokrievku nikdy s ňou nezakryte celý hrniec. Uvarte ich úplne do mäkka. Zemiaky sceďte cez medzeru medzi pokrievkou a hrncom. Použite chňapky na obe ruky a palcami pridržujte pokrievku v požadovanej polohe. Pokrievka dá pridržať aj pomocou utierky, . Nemusíte scediť nejak perfektne trochu vody môže aj ostať. Pridajte maslo a nechajte pod pokrievkou na zemiakoch rozpustiť. Hrniec si položte na nejakú podložku, aby sa vám nešmýkal, jednou rukou ho pevne uchopte a druhou pučítkom zemiaky dobre rozmačkajte. Prilejte ½ mlieka a pokračujte až kým nebude kaša bez hrudiek. Prilejte zvyšok mlieka a začnite pučítkom zároveň aj kašu našľahávať. Kruhovým pohybom, ako keby ste točili kľukou mlynčeka a pohyb zrýchlite, ako vám len priestor hrnca dovolí. Zároveň vždy potočte aj hrncom, aby ste všetku kašu rovnomerne našľahali. Stačí tak 20 - 30 sekúnd, aby ste ju zas neprešľahali , získala by gumovú konzistenciu a preto vám ju ani nedoporučujem robiť v mixéri.