Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Fašírky

Keď sme boli deti varovali nás, aby sme pekne všetko v školskej jedálni pojedli, lebo ináč z toho čo zvýši, urobia na druhý deň fašírky. Mal som pár kolegov, ktorí si v reštaurácii nikdy fašírky nedali, lebo tomuto bludu stále verili. To, čo by vo veľkokuchynskom varení prinieslo len komplikácie namiesto úspor, ale výborne funguje pri domácom varení.

Pridávam základný recept na fašírky, ktorý ale môžete obmieňať podľa toho, čo dom dal.

Predslov

Nemám čo povedať, každý vie o čo ide.

Fašírky

Budete potrebovať mleté brav. mäso 400 g (pliecko alebo dobre prerastený bôčik), jeden suchší rožok, cesnak jeden väčší strúčik, jednu malú cibuľu 40 – 50 g, jedno vajce, dijonskú horčicu jednu kopcom čajovú lyžičku (nemusí byť), mleté čierne korenie 1/8 čajovej lyžičky, soľ jednu čajovú lyžičku, majorán jednu čajovú lyžičku, korenie na fašírku alebo kebab 1/8 čajovej lyžičky (nemusí byť), rastl. olej a strúhanku podľa potreby.

Rožok nakrájajte na malé kúsky a namočte vo vode. Ošúpte cibuľu a nakrájajte na drobno, ošúpte aj cesnak. Mleté mäso vložte do misy a pridajte k nemu vyžmýkaný rožok. Pridajte prelisovaný cesnak a nakrájanú cibuľu. Osoľte, pridajte horčicu a všetky koreniny. Rozklepnite na to vajce a dobre rozmiešajte. Ak by zmes bola riedka, pridajte hrsť strúhanky. Ochutnajte a prípadne ešte dosoľte.

Zo zmesi mokrými rukami vytvaruje guľky a obaľte ich v strúhanke.

Do panvice nalejte olej na výšku cca 1 cm a ohrejte ho na 190°C.

Obalené guľky sploštite, aby sa lepšie prepiekli. Vysmážajte pomaly do ružova s každej strany 4 – 5 minút.

Podávajte so zemiakovou kašou, gazdovským šalátom alebo s varenými zemiakmi. Výbornú kombináciu tvoria aj so zemiakovým prívarkom.

Doslov

Zvládnutie prípravy fašírok otvára priestor pre rôzne kombinácie toho čodomdal. Hovädzie mäso z polievky zomleté s trochou bôčika, mleté odrezky z pliecka s namočenými ovsenými vločkami, hovädzie alebo bravčové mäso s rôznymi druhmi húb, so syrom atď. Podľa surovín je možné trochu aj experimentovať s koreninami a zeleninou či vňaťami.

 

 

Predslov

Už sa zase opakujem, ale tie najjednoduchšie jedlá sú najlepšie.

Zemiakový prívarok

Budete potrebovať zemiaky 800 g, soľ 2 čajové lyžičky, jeden väčší bobkový list, nové korenie 4 bobuľky, cukor 1/4 čajovej lyžičky, ocot podľa chuti 1 - 1,5 polievkovej lyžice a štipku mletého čierneho korenia.

Na zápražku budete potrebovať br. masť jednu kopcom polievkovú lyžicu, jednu kopcom polievkovú lyžicu múky a 2 dcl vody.

Na zátrepku budete potrebovať mlieko 3 dcl a jednu polievkovú lyžicu múky. (Môžete pridať aj 1 - 2 polievkové lyžice smotany na šľahanie alebo 1 – 2 kopcom polievkové lyžice kyslej smotany).

Zemiaky ošúpte a nakrájajte na malé kocky. Vložte ich do kastróla a zalejte vodou. Vody nalejte toľko, aby len zakryla zemiaky. Pridajte soľ, bobkový list a nové korenie a dajte variť.

Keď budú zemiaky uvarené urobte zápražku. Masť ohrejte na 150°C a nasypte na ňu múku. Opečte ju. Prichystajte si 2 dcl vody a keď už múka začne trochu hnednúť a rozvoniavať zalejte ju ňou. Dobre premiešajte a vlejte k zemiakom.

Z mlieka a múky urobte zátrepku a za stáleho miešania ju postupne vlejte k zemiakom. Potom z prívarku vyberte bobkový list a nové korenie a ešte 3 minúty ho povarte. Ochutnajte a prípadne ešte dosoľte. Vmiešajte ešte cukor a vypnite platňu. Vlejte ocot a rýchle premiešajte. Posypte korením a je hotovo.

Doslov

K prívarku môžete podávať pečenú klobásku alebo safalátku. Výborne sa hodí aj k fašírke.