Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Parmezán

Dnes ho nepoužijem, ale pretože som sa už o parmezáne doteraz v receptoch zmienil, napíšem o ňom pár slov.

Parmezán

V skutočnosti sa volá trochu inak a pod týmto názvom si v receptoch predstavujeme veľmi tvrdý (extratvrdý) syr.

Parmigiano-Reggiano (parmidžanoredžano) je za tento názov zodpovedný. Okrem neho sa dajú u nás kúpiť jeho taliansky príbuzní Grana padano a Grana trentino. Pre to naše začiatočnícke varenie je úplne jedno ktorý použijete. Ešte môžete natrafiť na švajčiarsky extratvrdý syr Sbrinz a na syry Saanen a Spalen ktoré nie sú až tak extratvrdé. Potom je tu ešte veľká skupina tvrdých syrov pri ktorých niektoré nechávajú zrieť tak dlho, až sú použiteľné na strúhanie ako extratvrdé syry – čiže bez toho aby sa teplom naťahovali.

Extratvrdé syry znášajú pobyt v mrazničke veľmi dobre. Môžete pokojne kúpiť väčšie balenie ako momentálne potrebujete a nespotrebovaný zvyšok si do nej odložiť.

Predslov

Praženica je vynikajúce jedlo s ľahkou prípravou. Treba sa ale pri jej príprave dokonale sústrediť, lebo medzi tým vynikajúcim jedlom a zrazenou gučou vajec je veľmi tenká čiara. Doporučujem najprv zvládnuť tento základný recept a až potom prejsť na rôzne varianty a vylepšenia.

Praženica

Budete potrebovať 3 vajcia na osobu a jednu - dve polievkové lyžice prepusteného masla podľa množstva vajec. Cibuľu, (podľa toho ako veľmi ju máte radi), 7 až 10 g na jedno vajce a soľ.

Cibuľu ošúpte a nakrájajte na drobno. Na panvici zohrejte maslo na 170°C a pomaly opražte na ňom cibuľu do sklovita. V prípade, že robíte praženicu z viac ako 6 vajec, polovicu vajec si dopredu rozklepnite do taniera. Na opraženú cibuľku rozklepnite vajcia a bielka dobre vareškou rozmiešajte. Pridajte druhú polovicu vajec a stále miešajte. Až budú bielka tuhé vmiešajte do nich žĺtka. Odstavte z platne skôr ako sa hmota začne spájať do väčších hrudiek a miešajte kým dno panvice neprestane pracovať. Čas odstavenia závisí od hrúbky dna panvice a sendvičové dná môžu ešte piecť aj minútu. Preto použite na začiatok radšej panvicu s obyčajným dnom. Pri ňom sa ľahšie môžete znova vrátiť na platňu, ak by ste odstavili praženicu priskoro. Podľa chuti osoľte a prípadne prizdobte troškou mletej sladkej papriky alebo nejakou zelenou vňaťou.

Doslov

Prepustené maslo môžete nahradiť iným tukom, ale už to nebude ono. Kto cibuľu neľúbi tak nech ju tam nedá. Zase to nie je ono, ale dá sa urobiť aj bez nej.

 

Predslov

Kyslá polievka preto, lebo bude ochutená octom. Keďže ju tvoria len huby, zemiaky a voda v ktorej sa varili, budete musieť urobiť hodne silnú zátrepku. Recept bude vyzerať zložito, ale keď ju viackrát urobíte zistíte že je to jednoduchá a rýchla polievka.

Kyslá zemiaková polievka so sušenými hubami

Budete potrebovať zemiaky 600 - 700 g, mlieko 3 dcl, smotanu (môžete použiť aj kyslú smotanu) 2 – 3 kopcom polievkové lyžice podľa hustoty. Sušené huby 5 – 10 g, cesnak 2 strúčiky, bobkový list 2 lístky, jednu polievkovú lyžicu soli, čierne mleté korenie 1/8 čajovej lyžičky, celé nové korenie 2-3 bobuľky, hladkú múku 2 kopcom polievkové lyžice, cukor ½ čajovej lyžičky a ocot jednu polievkovú lyžicu. V prípade, že použijete kyslú smotanu, octu bude stačiť aj menej (podľa chuti).

Hodinku pred varením namočte huby v 2 dcl vody. Zemiaky oškrabte, umyte a nakrájajte na kocky. Vložte ich do hrnca (cca 2,5 l), zalejte 1,2 l vody a dajte variť. Pridajte soľ, bobkový list a nové korenie. Keď začne voda vrieť pridajte huby aj s vodou. Pridajte aj prelisovaný cesnak. Keď budú zemiaky uvarené urobte zátrepku. Múku v mlieku dobre rozmiešajte habarkou alebo mixérom. Do zátrepky vmiešajte aj smotanu. Za stáleho miešania ju vlejte do polievky, pridajte mleté čierne korenie a cukor a krátko, za občasného miešania, povarte. Odstavte polievku z platne a vmiešajte do nej ocot.

Doslov

Ak ste pred touto polievkou varili šunku alebo slaninku, použite vývar na varenie polievky. Posuniete ju tak o triedu vyššie. Množstvo soli ale budete musieť upraviť podľa slanosti tohto vývaru. Alebo v prípade, že varíte súčasne halušky, môžete ¼ vody nahradiť vodou z halušiek. Tak isto musíte potom použiť menej soli. Polievka bude o trochu hustejšia a tak môžete urobiť slabšiu zátrepku.

Pri servírovaní polievky nezabudnite dať na stôl ocot, možno si niekto bude chcieť pridať.

 

Zátrepka do kyslej zemiakovej polievky

Budete potrebovať mlieko 3 dcl, smotanu (môžete použiť aj kyslú smotanu)2 – 3 kopcom polievkové lyžice podľa hustoty a hladkú múku 2 kopcom polievkové lyžice.

Múku v mlieku dobre rozmiešajte habarkou alebo mixérom, pridajte smotanu a tiež dobre rozmiešajte.